برش لیزر آهن

 


ST-37 یا همان آهن معمولی یا آهن سیاه یکی از پرکاربردترین فلزات در صنعت محسوب می شود، لذا در خدمات برش لیز نیز بیشترین فلز مورد استفاده است. آهن ضریب جذب نور بالایی دارد لذا برش ان توسط لیزر راحت تر از فلزات دیگر است و فشار گاز کمتری نیز در طول برش آن استفاده می شود.نکته مهم دیگر در مورد برش ورق آهن صاف بودن و نداشتن تنش شیت آن یا همان ورق پایه است، به این صورت که اگر ورق صاف و بدون تنش و اعوجاج باشد دقت برش و کیفیت آن بالا می رود. همچنین ورقی که برش میخورد نباید زنگ زدگی داشته باشد. وجود زنگ روی ورق باعث پایین آمدن کیفیت برش و ایجاد پلیسه در لبه کار می شود لذا در خرید و سفارش ورق آهن بیشترین دقت ممکن باید صورت گیرد.


از شرکت های مهم تامین کننده ورق آهن می توان به فولاد مبارکه، فولاد کاویان، فولاد اکسین اهواز و مجتمع فولاد گیلان را نام برد. از بین این کارخانجات محصولات تولیدی فولاد مبارکه از کیفیت مطلوب تری برخوردار است و قیمت آن نیز تا حدودی بالاتر است.


ورق سیاه به دو صورت رول و فابریک در بازار موجود است که ورق فابریک کیفیت بهتری داشته و تنش و تاب کم تری دارد.


ST-12 یا ورق روغنی یا ورق آهن نیز در صنعت کاربرد فراوانی دارد و کیفیت سطح آن بهتر از آهن سیاه است با این تفاوت که این نوع ورق معمولا حداکثر تا ضخامت 3 میلی متر در بازار موجود است.


ST-52 نیز فلز دیگریست که استحکام کششی بیشتری نسبت به آهن معمولی دارد و در مواقعی که ساییدگی سطح داریم از این مدل از آهن استفاده می شود.


ابعاد استاندارد ورق ها به صورت زیر است:
1000mmx2000mm
1250mmx2500mm
1500mmx3000mm
2000mmx6000mm


البته اگر ابعاد درخواستی با ابعاد استاندارد تفاوت داشته باشد ورق رول توسط رول باز کن به اندازه دلخواه بریده می شود.

نکات مهم برش لیزر استیل یا فولاد:


زاویه کونیک(Conic Angle) :

به معنای تغییر قطر سوراخ در امتداد ضخامت برش است. که هر چه ضخامت بیشتر باشد این زاویه نیز بیشتر می شود و باعث کاهش دقت برش می شود.برای کاهش این زاویه باید لنزهای دستگاه با دقت تنظیم شود تا پرتوی لیزر به صورت عمود برز سطح برش بتابد.
این زوایه باعث می شود که عدد سوراخ اندازه گیری شده در پشت و روی قطعه متفاوت باشد.

تولید پلیسه(Burr):


به برجستگی هایی که بعد از برش لیزر روی لبه قطعه باقی می ماند و باعث کاهش دقت و کیفیت قطعه می شود پلیسه گفته می شود. عدم وجود پلیسه به تنظیمات دستگاه و کیفیت برش آن بستگی دارد که برای ضخامت ها و مواد مختلف تنظیماتی متفاوتی استفاده می شود..
هرچه پلیسه کمتر باشد نیاز به فرایند های بعد از برش کاهش پیدا می کند.


 گپ برش یا کرف (Kerf):

خط برش یا گپ برش پدیده ای است که هنگام برش لیزر ایجاد می شود و مقداری از متریال بعد از برش ذوب شده یا آب می شود. این مقدار بستگی به ضخامت ورق، جنس ورق و فشار و سرعت برش دارد و این مقدار باید هنگام طراحی یا هنگام اجرا باید لحاظ شود.


سرعت برش(cut speed): 

سرعت برش به جنس ورق، فشار گاز و نیز توان و نوع دستگاه بستگی دارد. هرچه توان بالاتر و ضخامت پایین تر باشد سرعت برش بیشتر است.


زبری سطح برش (surface roughness):


زبري سطح عبارت است ازناهمواري ها و نـامنظمی هـاي سـطح برشـکاري شـده کـه جـز لاینفـک
عملیات برشکاري محسوب می شوند و عبارت از خطوط و شیارهایی هستند کـه ،در طـول عملیـات
برشکاري ایجاد می شوند.این خطوط در اثر عواملی چون سوختن غیر مستقیم،نوسانات سـطح مـایع در سطح و اختلاف در نیروي جذب شده توسط نقاط مختلف بوجود می آیند.