گالوانیزه:

 


ورق گالوانیزه یکی از رایج ترین متریال ها و مواد موجود در صنعت است. از اهن گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی استفاده می شود. ورق گالوانیزه در ساخت کاور لوازم خانگی، دودکش های شهری، لاک واشر، لوازم آشپزخانه گلدان های تزیینی و غیره کاربرد دارد.
گالوانیزاسیون به دو روش انجام میگیرد


گالوانیزه گرم:
این نوع گالوانیزه کردن با استفاده از غوطه ور کردن قطعه در حمام مذاب روی انحام می شود. علت استفاده از فلزی روی حفاظت کاتدی ان است که باعث جلوگیری از خوردگی می شود.


گالوانیزه سرد:
در روش تولید ورق گالوانیزه سرد، از طریق الکترولیز نمک های روی داخل یک محلول آبی، هر قطعه ای از قبیل ورق های کویل شده یا کویل نشده پوشش داده می شود.


عموما برش لیزر ورق گالوانیزه توسط لیزر کار اسانی نیست و در ضخامت های بالا نیاز به لیزر توان بالا برای برش آن است. در فرایند برش ورق گالوانیزه، دبی اکسیژن و فشار آن بالاتر از آهن معمولی است لذا اکسیژن یا نیتروژن بیشتری مصرف می شود. خلوص اکسیژن مورد استفاده برای برش لیزر ورق گالوانیزه باید بالاتر از 99.6 درصد باشد. هرچه خلوص اکسیژن بالاتر باشد کیفیت سطح برش خورده بهتر است و هرچه صافی سطح و کیفیت برش بالاتر باشد هزینه برش نیز بیشتر می شود با این تفاوت که هزینه های بعد از برش مانند سند بلاست یا شات بلاست یا پلیسه گیری وجود ندارد. خلوص نیتروزن برای برش بیزر ورق گالوانیزه باید بالای 99.5 درصد باشد.بالاتر رفتن خلوص نیتروژن شفافیت سطح برش را تضمین می کند.


از کاربردهای ورق گالوانیزه می توان به ساخت گلدان و سطل و نیز بدنه دستگاه های گرمایش و تهویه مطبوع مطبوع مانند چیلر و هواساز و پکیج اشره کرد.